Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
02.10.2018

Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi

 

 

Özellikle bere ve şapkalar kış aylarında hem stilinizi hem de soğuk havadan koruyan can dostu vazgeçilmez aksesuarlarından.. Tercih ettiğin bere ve şapka modelleri yüz tipine uygun olması seni olduğundan daha karizmatik gösterir. 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Oval yüz tipine sahipsen; Yüz tipini en iyi dengeleyecek ve en çok yakışacak şapka modelleri olarak yazın panama, fötr gibi kışın ise yüzünüzün daha ince görünmesini istiyorsan bere ve kep gibi birçok seçenek arasından kendine yakışanı kolayca seçebilirsin

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Yuvarlak yüz şekline sahipsen; Daha uzun gözükmesini sağlamak için bere yerine fötr ve dar siperli cap şapka modellerini tercih etmen daha uygun olacaktır. Çünkü bereler yuvarlak yüz hattını daha fazla ön plana çıkararak başınızı sıkıca sarar. Bu durumda şık bir duruştan söz etmek mümkün olamayabilir.

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Yüzünü ovale daha yakın göstermek için saç diplerini kabartarak şapkanızı kullanabilir veya şapkanızı alnınıza düşürmeden, yukarıda tutarak yüzünüze uzunluk katabilirsiniz. Kenarı oval ve içe doğru burgulu ( melon) modelleri tercih edebilirsin. Ayrıca yüzünüze uzunluk kazandıracak tepesi yüksek şapka modellerini, fötr şapkalarını kullanabilirsiniz. Üst kısmı dar ve uzun tarzda bereleri tercih edebilirsiniz. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Kalp yüz şekline sahipsen; dikkat etmen gereken alnını vurgulayan geniş siperli şapka modellerinden uzak durmalısın. Kulakları kapatan, pilot bere denilen modeller ve daha dar dar şapkalar ve örgü bereler uygun seçimlerdir. Bowler bere yani kova şapka olarak bilinen şapkaları ve melon şapka tercih etmen halinde mükemmeli yakalayacaksın. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Kare yüz şekline sahipsen; Şapka seçerken keskin hatlar��nızı yumuşatacak modelleri tercih etmelisiniz. Tepesi uzun bere ve şapkalar ile yüzüne uzunluk kazandırabilirsin. Alnını çok kapatırsan dikkati çenene çekmiş olursun, bu nedenle berelerini alnına çok düşürmemelisin. Bowler şapkalar gibi siperi yukarı kıvrık, keçe şapkalarla bu uyumu yakalaman mümkün. Geniş kesimli olmayan şapkalarla yüzünü daha ince gösterebilirsin. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Üçgen yüz şekline sahipsen, eğer alnın dar çenen köşeli ve geniş ise alnını vurgulayan şapkalar tercih etmelisin. Yani kasketler, geniş siperli cap şapkalar, bereler ve ressam şapka modelleri tam sana göre! 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Eğer alnın geniş çenenen dar ise ters üçgen bir yüz tipine sahipsindir. Alnını vurgulayacak şapkalardan uzak durman gerekiyor yüz şekline en uygun şapka fötr şapkalardır. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Uzun (dikdörtgen) yüz şekline sahipsen: Dikkat etmen gereken nokta uzun yüzünü geniş şapkalar takarak örtmemelisin. Tabii yüzünü daha uzun gösterecek olan tepesi yüksek şapka modellerinden de kaçınmalısın. Özellikle alnın genişse alnına doğru düşen bere ve kasket şapkalar yüzünün uzunluğunu keserek daha kısa gösterebilirsin. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Alnın kısa ise şapkanın altından hafif saçlarını gösterip alnını açık tutmalı şapkanı ensene doğru yatırarak takabilirsin. Özellikle fötr şapkalar ve kepsiz ressam şapka modelleri tam sana göre, karakteristik yüz hatlarına ayrı bir hava katacaktır. 

 

 

 

yuz_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Önemli olan kullandığın ürünlerin sana yakışması önemli diye söze başlamıştım. Aldığın ya da alacağın aksesuarların sana yakışmasını istiyorsan renk uyumu ve vücut özelliklerinin uyumuna özen göstermen gerekiyor. Elbette tüm bu seçimler kıyafete göre de ayarlanmalıdır ancak kış günlerinde üşümemek ve şıklığı da elden bırakmamak için bu tüyoları aklınızdan çıkarmamakta fayda var.

 

Bilinçli Alışverişler :)

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin