Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
28.09.2018

Vücut Tipine Göre Şapka Seçimi

 

 

Vücut tipine göre seçimlerinde dikkat etmen gereken nokta, boy ölçün 1.70’in altında ise boyunun daha basık gözüm emesi için yüksek şapkalar, 1.70’in üzerinde ise yüksek şapkaları tercih etmemeni öneririm.

 

 vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Bununla birlikte şapka seçimlerini boy uzunluğu kadar boyun kısmının uzunluğuda önemli. Ancak bu çok zorlanıldığı zaman dikkat edilecek bir kriterdir. Onuda basitçe şöyle izah edeyim; eğer boyun kısmın kısa ise yüksek şapkaları, eğer boyun kısmın uzun ise daha normal ve kafaya oturan bere, cap basket tarzı şapkaları tercih etmelisin. Yüksek şapkalardan kastım, fötr şapka modellerinde yüksek ve kısa modelleri olarak ayırt edebilirsin. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Vücut tipiniz dikdörtgen ise: Oval siperli şapkalar tercih ederek vücut tipine dengeli bir görünüm sağlayabilirsin. Vücut tipine hemen hemen her şapka türü yakışacaktır. Vücut tipine uygun bere, cap, kasket, kovboy ve fötr şapkalar tercih edebilirsin. Ancak tamamen tarz bir görünüm için, yüz tipi analizini yaptıktan sonra net bir karar vermek gerekir. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Vücut tipin kare ise: Köşeli vücut tipini rahatsız etmeyecek şekilde oval kenarlı melon ve fötr şapkaları tercih edebilirsin. Street style tarzlarında ise cap şapka modellerini takabilirsin. Bu sayede köşeli vücut tipine yumuşak geçiş yaparak dengeli bir görünümü yakalayabilirsin. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Vücut tipin ters üçgen ise: Geniş omuzlarını daha da gösterişli bir tarzda kullanmak istersen fötr şapkalar tam sana göre, daha gündelik birgiyimde cap veya kasketleri tercih edebilirsin. Vücut tipin Üçgen ise: Omuzların dar olduğu için fötr şapkalardan uzak durmanı öneriyorum. Şapkanın kenarları uzun olduğundan omuzlarını kapatıp boyunu da kısa gösterecektir. Cap, bere ve kasket şapkalar senin için uygun modellerden. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Vücut tipin Oval ise: Şapka seçiminde ne kadar zorlandığını biliyorum. Bu yüzden seni en sona bıraktım ve senin için özel olarak bu şapka seçiminin peşine düştüm.. Şimdi başını yerden kaldıracak tüyolar vereceğim. Öncekille şapka takma stiline dikkat etmelisin. Olduğu gibi dümdüz takarsan hiç bir şapka tarzına uygun gözükmeyecektir. En çok yakışacak olan şapka türü aslında cap şapkalardır tabularını kırmadıktan sonra hiç bir şapkayı kendine ait hissedemezsin. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Aynı zamanda şapkana uygun kıyafetler tercih etmelisin. Fötr şapka veya bere takacaksan alnını açık turmalı, hafif saçlarını göstermeli ensene doğru yatırarak takmalısın. Bu sayede şapka biraz daha hacimli hale gelip oval vücut tipine dengeli bir görünüm sağlayacaktır. Şapka tercihi olarak ingiliz şapkalarını ve kaptan şapkalarını öneriyorum. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Fötr şapkalarda tepesi oval modeli kullanmamalı, tepesi içine bombeli modellerini kullanmalısın.Bere kullanacaksan hava şartları da uygunsa, kulaklarını berenin içerisinde kullanmak yerine dışında kullanmanı öneririm Oval vücudunda kesitler yaparak vücudunda ters orantı ile denge sağlaman mümkün. 

 

 

 

vucut_tipine_gore_sapka_secimi

 

 

Yani Beyler analayacağınız, şapka yakışmayan erkek yoktur. Vücut tipinizi analiz ederseniz sizde size en uygun modeli seçerek karizmanızı bambaşka bir boyuta taşıyabilirisiz.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin