Emine Olcay
Emine Olcay / Stilist
22.09.2018

Vintage Giyim Tarzı Nedir?

 

Eveet, şimdi sizlere birbirine karıştırılan en karmaşık olaydan bahsedeceğim. Vintage giyim nedir? Vintage giyim buysa Retro giyim nedir? Arasındaki fark nedir? Vintage Retro mudur, Retro Vintage midir? 

 

 

vintage-giyim-tarzı-nedir

 

 

Biliyorum biliyorum kafanız epey karıştı ama şimdi sizlere ikisi arasındaki farkı anlatacağım. Günümüzde halen birbirine karıştırılan bir durum olan Vintage ve Retro giyim tarzı aslında birbirinden tamamen ayrı iki tarzını temsil eder. 

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Vintage giyim, eski zamanların giyim tarzıdır. Mesela, 1960, 1970, 1980‘lerin kıyafetlerinin günümüzde olduğu gibi kullanılan dönem kıyafetlerine vintage giyim denir. “Olduğu gibi” kelimesine dikkat edelim lütfen çünkü iki tarzı birbirinden ayıran ince detaydır… Bir diğer ifade ile annelerimizin ya da babalarımızın geçmiş yıllarındaki kıyafetlerinin günümüzde olduğu gibi kullanılmasıdır. 

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Gelelim Retro giyim tarzına… Retro giyim tarzı geçmiş yıllardaki kıyafetlerin günümüze uyarlanarak kullanılmasıdır. Yani sandıktan çıktığı gibi kullanılmayıp günümüze modernize edilmesidir. Ancak halen Retro giyim tarzı vintage giyim tarzı zannedildiği için ve günümüzde de kalıplaştığından ötürü Vintage tarzı grubunun içine Retro tarzı da alınmaktadır. Şimdi de gelelim önerileree :) 

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Kış demek kalın giyinmek demektir. Hem soğuktan korunmak hem de tarz olmak istiyorsan vintage giyim tarzı tam sana göre. Bir de toprak ve doğa renklerini seviyorsan bu sezona hazırsın demektir. İngiliz tarzı taktığın bere, deri eldiven ve zincir aksesuar ile oldukça tarz görüneceksin. Aksesuarlardan ise özellikle zincir, bu sene çok çok moda benden söylemesi.

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Vintage tarzı takımının altına monk strap modeli ayakkabı ve ayakkabının tonlarında bir kemer ile kombinini tamamlayabilirsin.

 vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Monk strap ayakkabı modeline alternatif olarak oxford ve makosen tarzı ayakkabıları da tercih edebilirsin.

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Vintage giyinmek istiyorum ama takım bana göre değil, ayrı ayrı parçalar giyinmek istiyorum mu diyorsun. O zaman camel renklerinde kadife bir pantolonun üzerine toprak tonlarında ekose bir ceket kombini yapabilirsin. Taba tonlarında bir kaban seçebilirsin. Fötr şapkaya ve el çantasına çoğu erkek olumlu bakmıyor farkındayım ama inanın bu tarz ile girdiğiniz her ortamda fark edileceksiniz :)

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Vintage tarzının en önemli parçası yelektir. Jean pantolon bile giysen üzerine giyineceğin yelek seni vintage gösterecektir.  İstersen papyon ile istersen de kravat ile kombinle, seçim senin :)

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

Chıno pantolon ve t-şört ile yaptığın kombin ve üzerine giyeceğin ceket seni spor vintage gösterecektir…

vintage-giyim-tarzı-nedir 

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
https://www.coulfate.com/content/images/thumbs/default-avatar_200.jpg
Serkan Gunes
Bu tarzı seviyorum koyu renkler genelde en sevdiğim sitildirdir issalah bu giyimin konbin seklinde bize sunarsaniz daha iyi olcak diye düşünüyorum nihal hanım
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin