Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
01/02/2019

Unisex Giyimin Öncüsü: The Beatles

Günümüz Unisex Modasına da Yön Verdiler 

Unisex akımının öncüsü olan The Beatles, gerek müzikleri gerek tarzları ile büyük bir akım oluşturdular. 60'lı yılların popüler müzik grubu bugünün modasının gelişimine de yön verdiler.

 

 

The_Beatles_Giyim

Dikkatleri Her Zaman Üzerilerine Çekmeyi Başardılar

Cavern Club’ta deri ceket, deri pantolon ve deri kovboy botları ile sahne alan the Beatles dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar.

 

 

The_Beatles_Giyim

İlk Single İlk İzlenim

İlk single olan “Love Me Do” çıkarttıkları dönemde dar kalıp gömlekler ve takım giymeyi alışkanlık haline getirdiler.

 

 

The_Beatles_Giyim

Liverpool’un 4 Atlısı

Davulcu Ringo Starr gruba girerek grup “Liverpool’un 4 atlısı” şeklini alır ve meşhur kırmızı beyaz atkıları ile bambaşka bir stil ile ortaya koydular.

 

 

The_Beatles_Giyim

Vazgeçilmez Parçaları

Turnelerinde ve televizyon programlarında beyaz gömlek, ince siyah kravat ve ince yakalı blazer ceket takımları ile sevdiklerini karşıladılar. Bazen takımlarının içerisine dik yaka kazaklar giydiler bazen bisiklet yaka kazak ancak gömlek ve kravattan vazgeçmediler.

 

 

The_Beatles_Giyim

Özgür Ruhları Akım Haline Geldiler

Zamanla kruvaze kapama vatkalı ceket, yüksek bel, dar, İspanyol paça pantolonlara geçiş yapıp kendi tarzlarını ortaya koymaya başladılar. Günümüzde de oldukça popüler olan 1969 da çıkartmış oldukları “Abbey Road” isimli albümlerinde stüdyo dışına çıkıp zebra geçişli bir yolda yürürken çekilen albüm kapağı ile grup üyeleri özgür ruhları ile farkındalık yarattılar.

 

 

The_Beatles_Giyim

Cesur Seçimler İle Cesaret Verdiler

Blazer ceketlerinin yerini bazen kot ceketleri, beyaz gömleklerinin yerine de denim gömlekleri denediler. Desenli gömlekler ile geniş saten kravatları kullanıp cesur seçimler yaptılar. Renkli aksesuarlar bir zamandan sonra grubun vazgeçilmezleri oldu.

 

 

The_Beatles_Giyim

Uyumsuzluğun Uyumunu İspatladılar

Uzun saç ve sakal yılları başlamıştır artık. 1970 yıllarında saçlarını uzun kullandılar. Her üye kendi tarzında birbirlerinden bağımsız tarzlarda giyinerek uyumsuzluğun uyumunu yakaladılar.

 

 

The_Beatles_Giyim

Her Bir Üye Moda İkonuydu

Üyelerin saç stilleri ayrı bir moda akımı yarattı ve ‘authentic beatle wigs’ ismiyle takma saçlar üretildi.

 

 

The_Beatles_Giyim

Hint Giyimi Modası

Çiçek desenli gömlekler ve sandaletler giyerek Hint giyim modasını popülerleştirdiler. Unisex giyim oluşturarak ile farklı bir imaj ve kaliteli duruşlarıyla unisex giyimin öncüsü ve akılda kalıcı bir iz bıraktılar.

 

 

The_Beatles_Giyim

 

Kadife ceketler, yakasız takım elbiseler, dar kazaklar giyerek bu tarzı moda haline getirdiler. The Beatles grubuda ki her bir üyenin yenilikçi olmaları ile tüm dünyayı kendilerine hayran bıraktılar. İkon haline gelen Beatles günümüz modasının gelişmesinde de payları büyük.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin