Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
20/11/2018

Kota Adını Veren Muhteşem Kot'u Tanıyor muyuz?

Muhteşem Kot Kimdir ?

Muhteşem Kot, terzi çırağı olarak kariyerine adım atan ve sonrasında Fransa’da terzilik okulu olan La Deveze Derrox’ta eğitim alan Yugoslavya göçmenidir. Türkiye’yi sonradan kot ismini alacak blue jean tanıştıran kişidir.

1940 lı yılların sonlarında işçi ve köylülerin giyebileceği ucuz ve dayanıklı ürünler olması gerekiyordu. Muhteşem Kot Fransa ya yaptığı gezide blue jeanle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kaldığı için de bu kumaşı Türkiye'ye getirmeye karar verir. 

 

 

Muhteşem Kot Markası

Muhteşem Kot, Markası 

İlk başlarda işçiler için üretilen bir kıyafetti ve Muhteşem Kot'un bu kıyafeti Türkiye'ye getirmesi sonucunda halk bu giysi ile tanışır. 

 

 

Blue jean yükselişi

Blue Jean Yükselişi

1950'lere gelindiğinde James Dean gibi ünlü yıldızlar blue jean giymeye başladı ve bu trend tüm dünyaya yayıldı. İşçilerin giysisi olarak bilinen blue jean artık yükselişe geçti. 

 

 

ünlülerin tercihi

Blue Jean 1950 Ünlülerinin Vazgeçilmez Kumaş Tercihi Oldu

Yine 1950 yıllarında Marlon Brando, Elvis Presley ve Marilyn Monroe gibi yıldızlar blue jeanleri tercih etti böylece herkesin gözdesi haline geldi. 

 

 

kot ve türkiye

Blue Jeanin Türkiye de Kot İsmini Alması

İşte yıllardır kot olarak bilinen blue jeanin dilimize girmesi Muhteşem Kot’un soyadından gelir. Türkiye'ye ilk getiren ve ona bu ismi veren kendisidir. Kot aslında bir markayken tüm jean’lere verilen bir kumaş ismi olarak yerleşir dilimize... Hatta Muhteşem Kot’un oğlu Aytaç Kot, yıllarca insanlara Kot’un bir marka olduğunu anlatamadığından çeşitli röportajlarda bahseder. 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin