Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
08.10.2018

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Dikkat etmen gereken alacağın ayakkabının iç kısmı kaygan ve sert olmamalı, ayağının kavislerine destek verecek biçimde olmasına dikkat etmelisin. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken 

Ayakkabı alırken bağcıklarının iki veya üç basamak iplerini açarak denemelisin. Ayakkabının içinde parmaklarının duruşunu bozacak kadar yüksek ya da çok esnek olmamalı. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Ayağa kalkıp, adımlar atarak denemelisin. En uzun parmağın ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmasına dikkat etmelisin. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Öne ve arkaya hamleler yapmalı, ayakkabının ucunu yere basarak kasılma ya da rahatsız edici bir durum olup olmadığına bakmalısın. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Ayakkabını alırken, ayakkabının zamanla açılacağını düşünmek yerine, ayağına tam oturacak ve rahat kalıplı ayakkabılar tercih etmelisin. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Kışın klasik giyim de ayak yaralanmalarını en aza indiren bilekte ve altı kauçuk kösele ayakkabı giymeni öneririm.

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Tarzını yansıtmak için bot tercih ederken, bazı faktörleri göz önünde bulundurman gerekiyor. Öncelikle giyim tarzınıza uygun modeller tercih etmelisin. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Deri ya da farklı pek çok malzemeden bot çeşitlerine rastlayabilirsin. Önemli olan  naylon, suni deri ve benzeri ayakkabılardan da sağlık açısından kaçınman gerekiyor.. Soğuğa karşı da dayanıklı olmadıkları için çok konforlu olacaklarını söyleyemem..

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Diğer taraftan hava alan bot modellerini tercih etmende de fayda var. Aksi halde zamanla ayağında havasızlıktan sağlık problemleri yaşayabilirsin. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Bot seçimi yaparken malzemesine ve dikişlerine, bağcık ve fermuarlarına dikkat etmelisin.

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Gündelik giyim için; seçtiğin spor ayakkabılarının konforlu ve hafif olması önemli. Ağır ayakkabılar fazladan efor sarf etmene sebep olabileceği için yorgunluk hissi de verebilir. 

 

kışlık_ayakkabı_alırken

 

Alışverişe akşam saatlerinde çıkmak seni sabahleyin hayal kırıklığına uğratabilir. Akşam günün temposundan ayakların şiş olma ihtimali olduğu için sakıncalı vakitlerdir. Sabah saatlerinde çıkman senin için çok daha sağlıklı ve karlı olacaktır.

 

Bilinçli Alışverişler !

 

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin