Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
20.10.2018

Erkekler İçin İdeal Paça Boyu Nedir ?

 

 

Herkesin boyu, hatta bacak boyu farklı olduğu için net bir ölçü vermek doğru olmaz. Bu konu da özellikle mağazada alacaksan görevliden, evdeki bir pantolonunu değerlendireceksen terzinden yardım alabilirsin.Pantolonu alırken giydikten sonra mağazada bir iki adım atarak normal hizaya gelmesini sağlamalısın.

Ölçü alınırken pantolonu yukarı kadar çekmemeye özen göstermelisin, çünkü zamanla beline oturduğunda ayakkabının üzerinde paçalar toplanmaya başlayacaktır. 

 

 

ideal_paca_boyu

Sana önerim Oldschool yani uzun ve geniş paçalardan uzak durmalısın. Günümüzün en ideal paça boyu kısa ve boyuna göre genişliğinin ayarlandığı paçalardır. Daha modern kısa kesimlerde daha dar ve daha kısa bir kesime sahip olmalıdır. Yani İtalyan paçalar daha fresh bir görüme sahip olmanı sağlar. Biraz rahat biraz şık olmak istediğinde en ideal seçimin kesinlikle İtalyan kesim pantolonlardan yana olmalı..

İtalyan kesim pantolonu senin için en uygun kombinler ile kombin yapma derdini de ortadan kaldırdık dilersen linki buraya bırakıyorum. 

 

 

 ideal_paca_boyu

Dubble paça tercih ediyorsan, boyun kısa ise dubble paçalardan ve kısa paça boylarından kaçınmanı öneririm. Dubble paça, paçalara ağırlık eklemek için kısa paçalı pantolonların düz durmasını sağlamak üzere geliştirilmiş bir stildir.

İdeal ölçü ayak topuğunuzdan 2 cm yukarıdan alınmalı ve aynı şekilde ön tarafada ölçü aynen uygulanmasına dikkat etmelisin. Bu şekilde alınan ölçü dubble paça için en uygun ölçü olacaktır. 

 

 

ideal_paca_boyu

Pantolon paçalarını fix bir ölçüde kullanmak istersen giyeceğin ayakkabılara göre de ayarlamak gerek yazlık ayakkabılarında tarzına göre normal paça boyundan daha kısa ya da daha uzun paçaları tercih edebilirsin.

 

 

ideal_paca_boyu

Paça boyu klasik olarak pantolonun arkası hiç kat yapmadan dümdüz ayakkabının topuğunun üstüne değecek şekilde ayarlattırmalısın. Ancak dikkat etmen gereken başka bir nokta da kısa topuk ayakkabı giyeceğinde paça boyunun uzun geleceğini de unutmayıp ortada bir kesim yaptırman gerek. 

​​Sana küçük bir tüyo daha vereyim. Klasik pantolonlar için ideal paça ölçüsü yerle sıfır değil, pantolonun paçası ayakkabının üzerinde yığılmaması için topuğunun bir santim kadar üzerinde olmalıdır. ;) Herşey tarz olmak için hadi bakalım göreyim seni!

 

 

ideal_paça_boyu

Slim fit spor kesim pantolonlarda paça boyu daha kısa tercih edebilirsin. Ayakkabının hemen üzerinde katlanmadan duracak şekilde ayarlamalısın.

 
 

 

ideal_paca_boyu

Chino tipi kanvas "casual" giyim tarzı için tercih edilen pantolonlarda ideal paça ölçüsü, ayakkabının üzerinde yığılma olmayacak şekilde olmalıdır. Kışlık ayakkabı ve yazlık ayakkabılarda rahatlıkla giyebileceğin orta ölçülerde olmalı.

 

 

ideal_paca_boyu

Kot pantolonlarda geniş paça pantolonlar tercih ediyorsan daha dökümlü paçalar giyebilirsin, slim-fit veya skinny tipi dar paça pantolonlarda döküm yerine ayak bileği hizasında, ayakkabının hemen üzerinde bilekte biten paça ideal kot pantolon paça boyudur.

 

 

ideal_paca_boyu

Bu arada pantolon paçası bilek kısmında darsa, kanvas veya kot pantolon paçasını kıvırmak son dönemde gayet tarz olabilir, ancak paça genişse ve ayağınızda bot, çizme falan yoksa paçaları kıvırmak pek şık durmayacaktır.

 

 

Şimdi tercih yine sana kaldı.. Ama lütfen bileğinde paçanın fazlalıklarını taşımayı bırakın gerçekten hiç hoş bir görüntü olmuyor. Bırakın terzinize fazlalıkları almasına izin verin.. 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin