Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
09/07/2018

Takım Elbise Gömleklerinde Yaka Çeşitleri

 

 

 Her işte olduğu gibi en az giyimde de algı boyutu vardır. Eğer ince bir yüzün ve uzun bir boynun varsa açık yakaları, tersine yuvarlak ve geniş bir yüz yapın varsa da birbirine yakın yakaları tercih etmen gerekiyor.

 Elbette kullandığın kravat ve kravatı bağlama şekli tercihine kalmış. Kalın (tok) bir bağlama şekli kullanıyorsan açık yakaları, ince kravatları ve ince düğümleri tercih ediyorsan da birbirine yakın yakaları kullanman gerekiyor. Benden söylemesiii :)

 Yaka uzunluğu ile yaka açıklığının farklı kombinasyonlarından oluşan onlarca farklı yaka ismi karşına çıkabilir. Geniş yaka, açık yaka, dar yaka, İtalyan yaka, Fransız yaka, klasik yaka, vb.

 Yazımı, takım elbise giymeyi tercih ettiğinde yaka tiplerini bil ki içine giyeceğin gömleği en doğru şekilde seç diye buraya bırakıyorum. :) 

 

 

İtalyan Yaka: En çok tercih edilen yaka çeşidi karşındaaa. Uçları sivri bir klasik gömleğin iki yaka açıklığının daha geniş olduğu yaka şeklidir. Eğer kravat ile kullanacaksan geniş bir düğüm kullanmalısın. Üçgen veya kemikli bir yüz tipine sahipsen bu yaka tam sana göre ama yuvarlak yüz tipine sahipsen aman ha uzak dur. 

gomleklerde-italyan-yaka 

 

 

Yuvarlak yaka: Türkiye’de kullanımı fazla olmayan yaka tipi diyebilirim. Eskiden daha çok kullanılan bu yaka tipi, şu sıralar yeniden moda. Denemeni tavsiye ederim. :) 

gomleklerde-yuvarlak-yaka 

 

 

Düğmeli yaka: Takım elbise giydiğinde kravat takmak istemiyorsan düğmeli yaka gömlekleri tercih edebilirsin. Blazer ceket içine yakası açık olarak da kullanabilirsin. Düğmeler yakanın üzerinde olabildiği gibi, yakanın altından gizli olarak kullanılacak şekilde de üretilebiliyor. 

gomleklerde-dugmeli-yaka 

 

 

Şeritli(çıkıntı) yaka: İngilizcede “tab collar” olarak geçiyor. Düğmeli yakaların bir de iki yakayı şerit ile birbirine bağlayan çeşidi var, bu yakaları kesinlikle kravat ile birlikte kullanmalısın. 

gomleklerde-seritli-cikintili-yaka 

 

 

İğneli yaka:Yaka üzerindeki deliklerden ve yine kravatın altından geçirilen metal bir çubuk ile benzer bir tarz yakalanıyor. Genellikle gömlek yakaları daha sert ve kısa olur. Alttan geçen metal iğne (ya da çubuk), hem yakaları birleştirerek gizlediği, hem de kravat düğümünü yukarı doğru ittiği için kravatı oldukça ön plana çıkaran bir yaka modelidir. Kravatımı ön planda tutmak istiyorum diyorsan bu gömlek senin gömleğin. :) 

gomleklerde-igneli-yaka 

 

 

Kontrast yaka: Genel olarak koyu mavi üzerine beyaz çizgili gömleğin üzerine beyaz yaka olarak karşına çıkacaktır. Takım elbise ve kravat ile güzel bir şekilde eşleştirilerek kullanılması gerekir ve bunu başarmak oldukça zordur. Çok riske girmeye gerek yok. :) 

gomleklerde-kontrast-yaka 

 

 

Ata Yaka: Mustafa Kemal Atatürk tarafından sıklıkla kullanıldığı için “Ata yaka” denmiştir. Yalnızca smokin ve frak ile kullanmanı tavsiye ediyorum ve mümkünse papyon ile kullanmaya özen göster. ;)

 gomleklerde-ata-yaka

COMMENTS ABOUT MEMBERS OF THIS BLOG
MY CART

Your cart is empty!

You have no items in your shopping cart.

Sepetinize birşeyler ekleyin