Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
26/05/2018

Sakal Biçimlerine Göre Gözlük Önerileri

“Gözlük Deyip Geçme!”ve “ Gözlüğün Yüz Şekline Ne Kadar Uygun?” adlı bloglarımda güneş gözlüğü seçerken neye göre seçmek gerektiğinden bahsettim. Günlük hayatınızın vazgeçilmez aksesuarları olan güneş gözlüklerimizi seçerken yüz tipiniz kadar durum sakal ve bıyık modellerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Peki, hangi sakal-bıyık modeline hangi güneş gözlüğünü alman lazım? 

 

Uzun Sakallılara Gözlük Modelleri 

 Uzun_Sakallilara_Gözlük_ModelleriYüzünü kaplayan uzun sakal ve bıyıklara sahipsen klasik tarzda, dikdörtgen hatları hafif yuvarlak olan güneş gözlükleri yüzüne çok iyi gidecektir. Fakat çok keskin hatlara sahip olan kalın kenarlı asetat güneş gözlüklerinden kaçınmalısın; yüzünü olduğundan daha büyük gösterebilir, ifadeni sertleştirebilirler.

Dikdörtgen güneş gözlükleri benim tarzıma pek de yakın değil diyorsan, son zamanlarda trend olan hipster tarzı, ince kenarlı, hatları oval ile yuvarlak arası olan güneş gözlüklerini kullanabilirsin. 

 

Klasik Bıyıklara Gözlük Modelleri 

Klasik Bıyıklara Gözlük Modelleri

Birçok aksesuarda, kıyafetlerde bile kullanılan klasikleşmiş bir bıyık modeline sahipsen, tarzını zenginleştirecek iki model önerim var. 

Bunlardan birincisi, tıpkı bıyık modelini gibi klasikleşmiş bir model olan siyah yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri… Bu kombinasyon ile ‘tarzı olan bir kişi’ imajı çizeceğine eminim.

İkinci öneri ise klasikleşmiş olan damla model güneş gözlükleri… Zaten birçok yüz tipiyle uyumlu olan bu model şık bir görünüm elde etmeni sağlayacaktır.

 

Klasik_Bıyıklara _Gözlük_Modelleri

Genelde kirli sakal kullanıyorsan, bıyık pek bırakmıyor ya da zaman zaman az da olsa bırakanlardansan köşeli modeller tam sana göre. Yüzünün büyüklüğüne göre uygun çerçeve boyutunu seçtiğinde eminim güneş gözlüğün yüzünde harika görünecektir. Eğer çok açık renkli bir sakal tonuna sahip değilsen, siyah cam ve çerçeveli olanlarını özellikle denemelisin!

 

Keçi ve Top Sakallara Gözlük Modelleri

KeciveTopSakallaraGözlükModelleri

Top sakallar ya da keçi sakalları genellikle dikkatleri anında çeken sakal modellerindendir.

Oval formlu güneş gözlüklerinden de uzak durmalısın çünkü bu tarz modeller sakalların sebebiyle zaten olduğundan biraz daha uzun görünen yüzünü daha da uzun gösterebilir. 

Yüzünün alt kısmı yeterince dikkat çekiyor demiştim. Biraz da göz çevreni, yani yüzünün üst yarısını öne çıkarmak için köşeli ve geometrik modelleri denemeni öneririm.

 

Gür Bıyık ve Az Sakallara Gözlük Modelleri

Gür_Bıyık_ve_Az_Sakallara_Gözlük_Modelleri

Yüzünü kaplayan gür ve uzun bıyıkların var ise yüzünüzü daha da kapalı göstermemek adına çok büyük çerçevelerden kaçınmanı öneririm. Daha ufak boyutlu, keskin hatlardan uzak modellere göz atabilirsin. Eğer eğlenceli bir tarza sahipsen, renkli modellere de bir şans verebilirsin.

 

Her Sakal-Bıyık Formuna Uygun Gözlük Modelleri

Her_Sakal-Bıyık _Formuna_Uygun_Gözlük_Modelleri

Genellikle yarım çerçeveli, metal köprülü, Retro güneş gözlükleri, hemen her sakal ve bıyık şekline uyum sağlıyor. Ten ve saç rengine göre en popüler olan iki tondan birini, kahveli veya siyahlı-grili, olanları tercih edebilirsin. Daha iddialı olmayı seviyorsan, köprü kısımları metal ya da altın rengi olanları da deneyebilirsin. Bu modeller daha epey uzun bir süre raflardan düşmeyecek gibi görünüyor, bizden söylemesi!

 

Sakal ve Bıyık Tercih Etmeyenlere Gözlük Modelleri

SakalveBıyık_Tercih_Etmeyenlere_Gözlük_Modelleri

Eğer günlük hayatında sakal ve bıyık kullanmayı pek de tercih etmiyorsan, güneş gözlüğü seçmek sizin için biraz daha kolay sayılır. Sadece ten ve saç rengin ile yüz tipini belirlemen ve bunlara uygun olarak seçim yapman yeterli.

Tabii stiline ve zevkine en çok hitap eden güneş gözlüklerine öncelik vermeyi unutma!

COMMENTS ABOUT MEMBERS OF THIS BLOG
MY CART

Your cart is empty!

You have no items in your shopping cart.

Sepetinize birşeyler ekleyin