Emine Olcay
Emine Olcay / Stilist
27/09/2018

Erkek Şapka Modelleri

 

Beyler aklınız karışık biliyorum. O yüzden şapka denince ilk gözümüzde canlanan modellerden başlayalım. Tabi ki kepten bahsediyorum. Artık kadife, deri, keçe ve benzeri malzemelerden yapılan kepler yazın sıcaktan kışında soğuktan sizi korumaktadır. Böylece hem sıcak ve soğuktan korunmuş olursunuz hem de tarzınızdan ödün vermemiş olursunuz. 

 

 

erkek-sapka-modelleri

 

 

Hepinizin bildiği ikinci şapka olan bere ile devam edelim. Klasik ve düz örgü olan şapkalar en risksiz ve her kombininiz ile kullanabileceğiniz bir aksesuardır. Ancaaak! Yüz tipinizi tanımanız, ten renginizi ve boy ölçünüzü tanıyıp ona göre tercih yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu öneri tabi ki bütün şapkalar için geçerli beyler…

erkek-sapka-modelleri

 

 

Berenin çok farklı modelleri ve renkleri vardır. Bunun adı neydi diye aklınızı karışmasın. Bu modellerin hepsi bere kategorisine girmektedir.

erkek-sapka-modelleri

 

 

Gelelim kasketlere. Kasketler özellikle iş adamlarının daha çok tercih ettiği bir şapka modelidir. Ancak Street Style ve Vintage Style giyim tarzında da karşımıza sıkça çıkmaktadır.

erkek-sapka-modelleri

 

 

Flat Cap dediğimiz şapkalar kaskete benzer ama daha düz kalıpta olan şapkalardır. Bölmeleri kaskete göre daha azdır. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

Fötr şapka diğer bir ismi ile fedora tam anlamıyla bir sokak modası modelidir. Devetüyünden, yünden, hasırdan ve keçe gibi malzemelerden yapılan fötr şapka ile tarzınıza farkındalık katabilirsiniz. Öncesinde dedektiflerin daha sonrasında da Amerika’ da takım elbise ve resmi kıyafetin vazgeçilmezi olarak kabul edilen fötr şapkanın takım elbise ile kullanımında size ayrı bir hava kattığı şüphesiz tartışılmaz bir konudur. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

Fötr şapkanın yaz aylarında daha çok hasır modeli tercih edilse de kışlık modellerinin daha cool durduğunu söyleyebilirim. Bizler hasır şapka olarak bilsekte asıl adı panama olan hasır şapka, bir tüccarın Panama Kanalı yapılırken Ekvadorda çalışan işçi ve mühendislere el yapımı olarak sattığı şapkadır. Şapka güneşten korurken hava geçirgenliği de sağladığı için o dönemde çok tercih edilmiştir. Farjkı modelleri de vardır.

erkek-sapka-modelleri

 

 

Fötr şapka ile kovboy şapkası da birbirine çok karıştırılmaktadır. Kovboy şapkanın da fötr şapka gibi hasır olanları vardır. Fötr şapkadan farkı kenar kıvrımları daha belirgin ve daha büyük olmasıdır. 

erkek-sapka-modelleri 

 

 

Fötr şapka ile karıştırılan bir diğer şapka modeli de melon şapkadır. Aslen birbirinden çok farklı modellerdir. Tepe kısmı dışa bombelidir ve fötr şapkaya göre daha serttir. Yüksekliği ve kenar kıvrımları modele göre değişebilir. 

erkek-sapka-modelleri 

 

 

Trapper şapka, ya da uşanka şapka daha çok kürklü ve pilot şapka olarak bilinir. Kışın soğuktan sizi en iyi koruyacak olan şapka modeli diyebilirim. 

erkek-sapka-modelleri 

 

 

2017 ve 2018 yıllarının en fenomen şapkalarından olan börk, önceleri hayvan postundan yapılmış olup günümüzde kadar deri, çuha ve keçe malzemeleri de kullanılarak çeşitlendirilmiştir. Çok farklı modelleri vardır. 

erkek-sapka-modelleri 

 

 

French Painter Fransız ressam şapkasıdır. Türk erkeklerinin çokta tercih ettiği bir şapka değil fakat son zamanlarda kullanımı artmıştır. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

French şapkalarının renkleri ve farklı modelleri de vardır.  

erkek-sapka-modelleri 

 

 

Kaptan şapkasının da kışlık ve yazlık modelleri vardır. Rugan, keçe, dece tüyü, keten gibi malzemelerden yapılır. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

Vizör şapka, güneşli günlerin kurtarıcısıdır. Retro bir havası vardır. Tenis kortlarında daha çok karşımıza çıkar. Günlük kullanımı seyrektir. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

Bucket yani kova şapka, daha çok balıkçı şapkası olarak bilir. Çok fazla tercih edilmeyen kova şapkanın kullanımı son zaman da artmıştır. Desenli şekli ile de oldukça tarz kombinler yapılmaktadır. 

erkek-sapka-modelleri

 

 

 Castro ve ya military şapka normal kep şapkasına benzer ama farklıdır. Üst kısmı bombelidir. Kışlık ve yazlık modelleri de vardır. 

erkek-sapka-modelleri 

 

 

COMMENTS ABOUT MEMBERS OF THIS BLOG
MY CART

Your cart is empty!

You have no items in your shopping cart.

Sepetinize birşeyler ekleyin