Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
31.08.2018

Damatlık Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

 

 

  •  Damatlık alırken takım elbisenin veya smokinin dikim şekline ve niteliğine bakmalısın. Takım elbisenin yaka uçlarında, kol manşetlerinde, cep ağızlarında ve kapaklarında, etek uçlarında, koltuk altlarında iplik temizlenmesi sırasında makas kesiklerinin olup olmadığına dikkat etmen gerek.
  •  Kiralayacaksan, kir veya sökük olup olmadığına bakman gerek.
  •  Damatlığını diktirmeye karar verirsen de, terzinin daha önce dikmiş olduğu modellere göz atman da fayda var. Böylelikle, terzinin tarzı ve dikim kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Damatlık seçimini tamamladıktan sonra ayakkabı ve diğer aksesuarlarının alışverişini yapabilirsin. 

 

 

 

 

1 - En önemli faktör: Düğün Mekanı

Bu noktada nerede evleneceğin konusu devreye giriyor. Unutmamalısın ki gelinin ve davetlilerin de kıyafet seçimleri düğün mekanına göre olacak. 

dugun-mekanina-gore-damatlik-secimi 

 

 

 

 

2 - Balo Salonu

Düğününüzü bir otelin balo salonunda veya gösterişli, varaklı süslemeleri olan mekanlarda yapmayı düşünüyorsanız, şık ve asil duruşuyla smokin, en doğru seçim olacaktır. Siyah smokin içinde geleneksel bir şıklığa bürünen damatlar son yıllarda renk konusunda kabuklarını kırdılar. Artık damatlıklarda da daha çok model ve renk seçeneği sunuluyor. Siyahın yanı sıra beyaz ve mavi de bu sene tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Deneyebilirsin. :)

balo-salonuna-gore-damatlik-secimi 

 

 

 

 

3 - Plaj Düğünü

Düğününüzü sahilde, kumlar üzerinde (veya teknede) yapmayı planlıyorsanız, ağır bir takım elbise veya smokin giymen yerinde olmaz. İdeal olan, en rahat kıyafetleri giymen. Ancak bunu yaparken, kot, T-shirt rahatlığına da gir demiyorum. Ortamın sıcak olacağı da düşünülecek olursa, keten kumaştan bir takım elbise en uygun seçim. Ve hatta kravat bile takmasan olur.

plaj-dugunu-icin-damatlik-secimi 

 

 

 

 

4 - Kır Düğünü

Kırlık alanda, doğanın içinde bir düğün hayaliniz varsa, günümüzün modası vintage modellere öncelik verebilirsin. Pastel renklerde takım elbiseler ve süet makosen ayakkabılar tercih edebilirsin.

kir-dugunu-icin-damatlik-secimi 

 

 

 

 

5 - Gelin ile Uyum

Damatlık seçerken gelin adayının gelinliğine uygun olması için gelinlik hakkında biraz bilgi alabilirsin; fakat genellikle gelinliğin resmini düğünden önce görmeni istemeyecekler. En azından gelinliğin rengi(ekru,krem,beyaz…vb.) ve kumaşı konusunda bilgi alabilirsen, damatlığını da gelinle bir bütünlük sağlayacak şekilde alabilirsin. Düğün balo salonundaysa ve gelinlik de prenses modeli olacaksa, smokin tercih etmen en doğrusu.

gelinlige-gore-damatlik-secimi 

 

 

 

 

6 - Damatlık Nasıl Tamamlanır

Malum, erkekler çok fazla aksesuar kullanmazlar. Bir damatlık için tamamlayıcı aksesuarlar ise kravat iğnesi, kol düğmesi, bir de yaka çiçeği olabilir. Yaka çiçeği düğün sahibi ailelerin erkeklerinin yakalarına takılır ve çoğunlukla düğün mekanında kullanılan çiçek tercih edilir bunun için. Gecenin en özel erkeği olarak aksesuarlarını mutlaka eklemelisin.

damatlik-nasil-tamamlanir-aksesuarlarla 

 

 

 Coulfate ile bütün özel günlerinde nasıl giyinmek gerektiği hakkında bilgi alabilir, en iyi kombinlerin sahibi olabilirsin. :) 

 

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI
SEPETİM

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin